Vigyázz, kész, rajt!

Elindul Kézdivásárhelyen és Marosvásárhelyen is a Kaleidoscope!

Az utóbbi évben gőzerővel azon dolgoztunk, hogy 2023 őszén elindulhassanak a Kaleidoscope régiói Kézdivásárhely és Marosvásárhely vonzáskörzetében. Örömmel jelenthetjük be, hogy mától elérhetőek szolgáltatásaink az ország fent említett területein is.

Tovább olvasom

Kaland-Játék-Kihívás

Vetélkedőt hirdettünk Csíkszereda V-VIII. osztályos diákjai számára 2022. november 8. és 2023. február 6. közötti periódusban. 

A Kaland-Játék-Kihívás egy a cserkészetből átvett tapasztalati tanulási módszeren alapszik, és kiegészült további non-formális és outdoor módszerekkel, általa igyekeztünk izgalmasabbá tenni a diákok iskolán kívüli tanulási folyamatait.

Tovább olvasom

Konfliktuskezelési stratégiák

Kenneth W. Thomas és Ralph H. Kilmann dolgozták ki a Thomas-Kilmann Conflict Mode Instrument önkitöltős tesztet, amelynek a célja, hogy megismerjük hogyan kezeljük az interperszonális konfliktusainkat.

A konfliktus alapdefiníciója szerint olyan állapot, amelyben két vagy több egyén érdekei összeegyeztethetetlennek tűnnek. Az érdekek összeegyeztethetetlenségének megoldására a Thomas-Kilmann teszt öt különböző konfliktuskezelési módot különböztet meg, és segít azonosítani, hogy egyénenként melyiket használjuk a leggyakrabban.

Tovább olvasom

Cyberbullying járvány

A SARS-CoV-2 vírus mellett megjelent cyberbullying járvány

Az erdélyi magyar középiskolás diákok hogyan definiálják az internetes zaklatás fogalmát, ismerik-e azt egyáltalán? A barátok száma befolyásolja-e, hogy valaki áldozattá válik? Milyen felületeken keresztül zajlik ez a zaklatási forma? Kérnek-e segítséget, ha igen kitől az áldozatok? Kik az zaklatók? Milyen következményekkel jár?

Tovább olvasom

Miért vidd el osztályodat kirándulni?

A szabadtéri oktatás hatása serdülő korú fiatalok osztályközösségére

Egy jól megszervezett kirándulásnak célja van. A Kaleidoscope vállalkozásnál minden tevékenységnek célja van, amit el szeretnénk érni a hozzánk érkező osztályközösségeknél. A kirándulások alkalmával szabadtéri oktatási módszereket is alkalmazunk. Ezeknek hatása a serdülő diákokra nézve kérdésként merült fel bennem, így az egyetemi pedagógia modul befejezése kapcsán ezt kutattam. A blogbejegyzés ennek bemutatására szolgál.

Tovább olvasom

Kommunikációs gátak

A kommunikációt gátló tényezők

Thomas Gordon értő figyelem technikájának ismertetésekor öt olyan odafigyelési módszert mutattunk be, amelyek használata segítségével minőségibb kapcsolatot alakíthatunk ki embertársainkkal. Ezekből a nyílt kérdések és a visszatükrözés olyan módszerek, amelyek használatakor a közléssorompók azonnal “lecsukódhatnak”, így meggátolva a két fél közötti beszélgetést.

Tovább olvasom

Értő figyelem

Az értő figyelem módszerének elméleti és gyakorlati háttere

A probléma gazdájának felismerését követően feltevődik a kérdés, hogy mi a következő lépés, mit kell tennünk? Thomas Gordon a következőket javasolja: értő figyelem, én-közlés és a két technika váltogatása.

Tovább olvasom